DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Ülker’in Cargill’le ortaklığı bitirme nedeni; kayyum istemiş

Ülker’in Cargill’le ortaklığı bitirme nedeni; kayyum istemiş
Advert
25.10.2021 15:35
953
A+
A-

Ülker’in Cargill’le ortaklığı bitirme nedeni; kayyum istemiş Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker’in çatı kuruluşu Yıldız Holding, Cargill ile yarı yarıya ortak olduğu Pendik Nişasta’daki payını, Alpinvest’e satmasının arkasında ne yatıyor?

Ülker’in Cargill’le ortaklığı bitirme nedeni; kayyum istemiş

Ülker’in Cargill’le ortaklığı bitirme nedeni; kayyum istemiş

Ülker’in Cargill’le ortaklığı bitirme nedeni; kayyum istemiş.

Yıldız Holding, 2018’in ilk aylarında bankalarla 6.5 milyar dolarlık kredi yeniden yapılandırmasına imza atarken dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bazı şirketlerindeki yabancı ortaklarına konuyu açtı:

– Bankalar, yeniden yapılandırma için bizden teminat istiyor. Çok şükür mal varlığımız borçlarımızın çok üstünde. Biz bankalara şirketlerimizin hisselerini teminat olarak veriyoruz. Ortak olduğumuz şirketin hisselerini teminat göstermemize müsaadeniz var mı?

Yabancı ortaklarına konuyu anlatırken Ülker Bisküvi ile ilgili şu noktanın da altını çizdi:

– Ülker Bisküvi hisselerini bu teminat işinin dışında tutuyoruz. Çünkü, orası halka açık şirketimiz. Zaten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da izin vermeyebilir.

Murat Ülker’in yabancı ortaklarına sorusuna PNS Pendik Nişasta’daki ortakları Cargill’den olumsuz yanıt geldi:

– PNS Pendik Nişasta hisselerini borç yeniden yapılandırmanızda teminat göstermenizi istemiyoruz.

Cargill, olumsuz yanıtına bir de mahkeme başvurusu ekledi:

Cargill kayyum istedi

– Yıldız Holding, zor günler yaşıyor. 6.5 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırmaya çalışıyor. PNS Pendik Nişasta A.Ş.’deki hisselerinin yönetimi için kayyum atanmasını talep ediyoruz.

Yıldız Holding yönetimi Cargill’in açtığı davada mahkemeye grubun durumunu anlattı:

– Evet, 6.5 milyar dolarlık bir borç yapılandırması söz konusu. Fabrikalarımız, şirketlerimiz başta olmak üzere toplam varlıklarımız borcumuzu fazlasıyla karşılıyor. Yani, PNS Pendik Nişasta’ya kayyum atanmasını gerektirecek bir durum yok.

Murat Ülker, bankalara borç yapılandırması görüşmelerinde verdiği mesajı mahkeme heyetine de sundu:

– Tüm varlıklarımızı satarsak borçlarımızı tamamen ödedikten sonra bize 15 milyar lira kalıyor.

Mahkeme Yıldız Holding’in ve Murat Ülker’in savunmasını değerlendirdikten sonra kararını verdi:

– PNS Pendik Nişasta’nın yönetimine kayyum atanmasına gerek görülmemiştir. Cargill’in açtığı dava sonrası Pendik Nişasta’daki ortaklığın sağlıklı yürümesi zorlaştı. Cargill, Pendik Nişasta’nın genel kurullarını frenleme, yönetimine üye göndermeme gibi tutumları benimsedi.

Murat Ülker, o günlerde Pendik Nişasta’nın kurulduğu döneme uzandı:

– 1993’te Cerestar’dan gelen teklif üzerine birlikte nişasta ve glikoz üretimine girmeye karar verdik. Çünkü, o günlerde ülkemizde glikoz üretimi yok denecek kadar azdı. Glikoz olmazsa sakız, şekerleme, çikolata kaplamalı ve benzer ürünler rafta şekerlenir.

Daha sonraki yıllarda Cargill’in Cerestar’ı satın aldığını anımsadı: – Cargill, dünyada Cerestar’ı satın aldığı dönemde ülkemizde zaten yüzde 100’üne sahip olduğu nişasta- glikoz tesisi vardı. Yani, Cargill ile rakiptik. Yurt dışındaki satın alma vesilesiyle ister istemez yüzde 50-50 ortak olduk.

Pendik Nişasta yatırımının şu yanı üzerinde durdu:

– Pendik Nişasta’yı “stratejik yatırım” şeklinde kurmuş, bu doğrultuda teşvik almıştık. Çünkü, ülkemizdeki ilk kapsamlı nişasta ve türevleri üretim şirketiydi.

Cargill’in dünyada Cerestar’ı almasının durumu değiştirdiğini irdeledi:

– Bizim stratejik yatırım bu satın almayla masal oldu. Pendik Nişasta, Cargill ortaklığı sonrası belirli dönem kârlı ama kadük bir işletme olarak kaldı. Murat Ülker, Cargill’le aralarına soğukluk girmesi üzerine Pendik Nişasta’daki hisselerini satmaya karar verdi.

İlk teklifi Cargill’e yaptı:

– Cargill’le Pendik Nişasta’daki yüzde 50 hissemizi almaları için 3 defa anlaştık. 3’ünde de son noktayı koyamadık. Çünkü, Cargill satın almadan caydı.

Bunun üzerine Pendik Nişasta’daki hisselerine bir başka alıcı buldu:

– Biz hisselerimizi Oba Makarna’nın çatı şirketi Alpinvest’e sattık. Hayrını görsünler inşallah. Murat Ülker, Pendik Nişasta’nın satışından sonra bir yazı yazdı:

– Yabancı Ortaklıklar, Risk Yönetimi Sırlarım…

Bu yazıda Murat Ülker’in şu cümlesi dikkatimi çekti:

– Çoğunlukla ortaklar arasında kara kedi, gelecek vizyonunun net olmamasından girer.

Yazıda Cargill’le ilgili şu mesajı da yer aldı:

– İlk kez bir ortağımla sevişemedik…

Aradaki anlaşmazlık şirkete kayyum atanmasını talep edecek noktaya varmışsa, o ortaklık devam edebilir mi?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.